3...2...1... START !!! Wiosenne treningi czas zacząć !

piątek, 31 marca 2017
   
 

Wiosna zawsze jest dla nas początkiem sezonu treningowego. Zwykle już od początku marca przygotowuje Sure do wzmożonej aktywności fizycznej. Wszystko po to by od pierwszych dni kalendarzowej wiosny zacząć intensywne cardio i treningi siłowe. W tym roku zamierzam też popracowac nad Demoniastym ,póki co chłopak wydaje się być pozytywnie nastawiony do wszelkiego typu aktywnosci ,chętnie pracuje i świetnie trzyma kontakt z przewodnikiem więc mam nadzieje, że treningi sprawią mu taką samą frajde jak Surze. W związku z tym postanowiłam przybliżyć wam troche temat regularnych treningów fizycznych psów.Zastanawiając sie nad poruszeniem  tego tematu na blogu ,doszłam do wniosku, że nie da się opisać  wszystkiego w jednym poście.Postanowilam więc, że zrobie serie tekstów na ten temat. W ten sposób teksty będą bardziej szczegółowe i uporządkowane. Na początek znajdziecie w nich podstawy typu "jak zacząć", następnie stopniowo będziemy przechodzić na bardziej zaawansowany level. Jesteście zainteresowani tematem treningów z waszym pupilem ? Może już rozpoczeliście z nimi jakąś forme aktywności ? Napiszcie o tym w komentarzach, pytajcie.




Aby zacząć z psem uprawiać jakąkolwiek dyscypline sportową, czy to rekreacyjnie dla fanu czy też z większymi aspiracjami, należy upewnić się, że nasz pies może trenować.W tym celu po osiągnięciu przez niego odpowiedniego wieku, udajemy się na RTG stawów i kręgosłupa. Warto również zbadać  serce i płuca, gdyż jak wiadomo wysiłek nawet o stosunkowo niewielkim stopniu obciążenia w znacznym stopniu wpływa na układy krążeniowy i ddechowy. Spowodowane jest to wzrostem zapotrzebowania ze strony pracujących mięśni na substraty energetyczne i tlen oraz koniecznością odprowadzenia z mięśni dwutlenku węgla, kwasów i ciepła.Gdy już mamy pewność, że pod względem zdrowotnym ,nie ma przeciwskazań do wysiłku.Możemy zaczynać naszą przygode z wybranym psim sportem. Większość dyscyplin,wymaga bardzo dobrego porozumienia między psem a przewodnikiem, przyda się również znajomość podstaw szkolenia, przynajmniej z zakresu podstawowego posłuszeństwa.Jeśli wiemy już posiadając szczeniaka, że bedziemy chcieli z nim trenowac sport warto zacząc go przyzwyczajac do szelek. Na poczatek zwyklych szelek spacerowych z czasem do szelek konkretnego modelu jeśli wybrany przez nas sport takich wymaga. Moje psy trenują między innymi WP/DW, są to treningi siłowe o różnym stopniu obciążenia i dystansu. Uprawiamy tez Dog Biking oraz amatorsko Bikejoring i Dogtrekking , są to treningi kondycyjne. W tym sezonie zamierzam do naszych trenigów dołączyć elementy Canicrossu, byc może pokombinuje coś z Frisbee.
Zaczniemy wiec od tego co jest czym.       


WP-czyli Weight Pulling
Jest to dyscyplina typowo siłowa polegająca na przeciąganiu ciężaru na krótkich odcinkach, z punktu A do punktu B. W Europie jest to odleglośc 10 m. Na pokonanie tego dystansu z ciężarem umiejscowionym na specjalnym wózku kołowym lub szynowym( ew.saniach), pies ma 60 sekund. W przypadku przeciągnięcia przez różne psy tego samego ciężaru, o zwycięstwie decyduje czas.W zawodach mogą brać udzial wszystkie psy ,bez względu na rase czy wielkość. Warunkiem dopuszczenia do zawodów jest dobry stan fizyczny psa, sprawdzany bezposrednio przed zawodami przez lek. weterynarii. Rywalizować nie mogą suki szczenne a także psy w wieku ponizej 12 miesiecy lub powyżej 12 lat.
Psy startuja zazwyczaj w 6 kategoriach wagowych, suki i psy startują osobno.
1. do 15,89 kg - max. Obciążenie początkowe - 90,8 kg
2. do 27,64 kg - max. Obciążenie początkowe - 181,6 kg 
3. do 36,32 kg - max. Obciążenie początkowe - 204,3 kg 
4. do 45,40 kg - max. Obciążenie początkowe - 227,0 kg
5. do 54,48 kg - max. Obciążenie początkowe - 249,7 kg
6. więcej niż 54,48 kg - max. Obciążenie początkowe - 272,4 kg

Nad właściwym przebiegiem zawodów czuwa sędzia. Psy w specjalnych szelkach do weight pullingu, są podpinane kolejno nylonową taśmą w kształcie litery Y, do wózka na którym znajduje sie obciążenie. Wózek umiejscowiony jest na dokładnie wymierzonym torze.Przednie koła wózka znajduja się za linią startu i dotykają jej, próba zostaje zaliczona gdy przednie koła wózka dotkną linii mety w czasie nie przekraczającym 60 sekund. Poszczególne etapy nazywamy próbami uciągu.Pies nie może być w żaden sposób przymuszany do podjęcia próby. Handler, czyli prowadzący psa w zawodach,może zachęcać psa na różne sposoby, nie może jednak używać smakołyków, zabawek lub innych przedmiotów, dotykać psa ,szczuć czy też wykorzystywać innych zwierząt, stymulując nimi psa do ciągnięcia. Konkurencja rozpoczyna się od obciążenia początkowego,nie wyższego niz maxymalna granica ustalona dla danej kategorii wagowej, którego zaliczenie jest warunkiem przystąpienia do kolejnych prób. Ciężar zwiększany jest o 25kg przy każdej kolejnej próbie. Prowadzący może zdecydować o opuszczeniu poszczególnych prób, jednak by podejść do 1000 kg, pies musi mieć zaliczone co najmniej 3 próby. podobnie wyglada to z kolejnymi tysiącami kg.Pies, który najdłużej pozostaje w konkurencji tym samym kończąc ją jako ostatni, otrzymuje tytuł MOST  (Most Weight Pulled).Tytuły robocze, przyznawane za przeciąganie ciężarow bedących wielokrotnością masy ciała psa, przyznawane są niezależnie od wyników zawodów. Pies, który przeciągnie najwiekszy ciężar w stosunku do swojej masy ciała, otrzymuje tytuł BIS (Best in Show). Po ukończeniu zawodów, psom przyznawane są punkty. Po 5 punktów dla zwycięzcy każdej z kategorii wagowych, 3 punkty za drugie miejsce oraz 1 punkt za miejsce trzecie. Dodatkowo pies otrzymuje 1 punkt za każdego psa pokonanego w swojej kategorii wagowej. Pies który kończy konkurencję jako ostatni w swojej wadze, otrzymuje 0,5 punktu. Suma punktów z pięciu najlepszych startów, używana jest do klasyfikacji rocznej. Zasady mogą różnić się w zależności od organizacji jaka przygotowuje zawody ale są to zazwyczaj niewielkie różnice. 



DW-czyli Drag Weight
Jest to forma treningu siłowego w którym pies za pomoca szelek do WP ciągnie stosunkowo niewielki ciężar na kilkukilometrowych dystansach po możliwie jak najbardziej zróżnicowanym terenie i podłożu.
        
Dog Biking/Bikejoring-czyli jazda na rowerze z psem
Wykorzystanie naturalniej potrzeby czworonoga do biegania  może być początkiem niezwykłej sportowej przygody.Zarówno Dog Biking jak i Bikejoring to świetna forma aktywności dla energicznych psów średnich i dużych ras.Podczas Dog Bikingu pies powinien biec po prawej stronie roweru. Ta forma aktywności, poza oswojeniem psa z rowerem i zakupieniem odpowiedniego sprzętu, nie wymaga nadzwyczajnych przygotowań.Bikejoring jest sportem ekstremalnym i przygotowanie psa do tej dyscypliny będzie wymagało wiecej zaangażowania zarówno ze strony psa jak i przewodnika.Jest to dyscyplina wymyślona przez norwegów ,zaliczana do sportów zaprzęgowych. Trening ten byl wykorzystywany do utrzymania kondycji psów zaprzegowych podczas okresu bezśnieżnego.  Jeden lub dwa psy podczepione do roweru za pomoca elastycznej 2-2,5m liny,maja za zadanie biec  przed a momentami nawet ciągnać rower..Maszer "steruje" psami za pomocą komend głosowych i nie może w żaden  inny sposób przymuszać psów do biegu. Jest to jeden z tych sportów w którym porozumienie między maszerem a psem musi być bardzo dobrze wypracowane. Zawody odbywają się na dystansach sprinterskich,zazwyczaj o długości 4-10km w bardzo zróżnicowanym terenie,co czyni je niesłychanie widowiskowymi.Aby brać udział w zawodoach maszer musi miec ukończone 12 lat i posiadac zdrowego psa ważącego minimum 12kg. Średnia prędkośc jaką osiągają tego typu zaprzęgi, wynosi 30km/h. Najszybsze psy potrafią jednak biec dwa razy szybciej , na zjazdach prędkość jest jeszcze wyższa.Choć o prędkości duetu w przewadze decyduje pies, to maszer musi się nieźle napedałować, dlatego warto by sam był w dobrej kondycji. 

         

Dogtrekking- czyli marsz z psem
Dogtrekking oznacza poprostu pokonanie, z przypietym do pasa biodrowego jednym lub dwoma psami, wyznaczonego dystansu w wyznaczonym czasie.Organizatorzy wyznaczają trasy o różnych stopniu trudności i dystansach 25-50km.Dystans z punktu A do wyznaczonego przez organizatorów punktu B należy pokonac orientując sie w terenie przy pomocy kompasu, mapy czy też znaków turystycznych. Wygrywa ten kto zaliczy wszystkie punkty kontrolne i najszybciej dotrze na mete.w zawodach może brac udział każdy pies,który zostanie do udziału dopuszczony przez weterynarza. Osobiście uważam dogtrakking za jedną z najciekawszych form spędzania wolnego czasu z naszymi pupilami. Można go uprawiać sportowo, lub czysto rekreacyjnie, po prostu podróżując turystycznie z psem bez rywalizacji z innym uczestnikami. 

Canicross- czyli bieganie z psem
Canicross jest oficjalnie uznaną dyscypliną sportu zaprzegowego, polegającą na bieganiu z psem. W zwyczajnym Joggingu zdyscyplinowany pies może biec luzem lub na smyczy bokiem własciciela.Podczas Canicrossu pies biegnie przodem,na amortyzowanej min. 2,5m linie przypietej do przewidnika za pomoca pasa biodrowego.  Podobnie jak w Bikejoringu psa możemy motywowac do biegu jedynie za pomocą naszego głosu.A pies biorący udzial w zawidach musi ważyć min. 12kg.Większość zawodów canicrossowych rozgrywana jest w terenie na dystansach od 2 do 5 kilometrów. Trasy nie są atestowane, podana długość jest więc jedynie orientacyjna.Najlepszym duetom Canicrossu udaje się zejść poniżej 2 min 30 s na kilometr. Na dystansie 5 km daje nam to rezultat krótszy niż aktualny rekord świata Kenenisa Bekele (biegnącego bez psa rzecz jasna). Rezultaty w granicach 13 -14 min na 5 km, są na zawodach dość częste. Rekordów nie ma, bo każda trasa jest inna.    

     

Dog Frisbee- czyli latające psy
Terminem Frisbee określa się latające dyski służące do sportu i rekreacji z psem.Frisbee ma zazwyczaj kształt talerza i średnice 20-25cm a wykonane jest z tworzywa sztucznego. Dyski latają dzięki sile nośnej wytwarzanej przez różnicę ciśnienia powietrza nad i pod dyskiem. Ruch obrotowy stabilizuje lot. Dzięki temu rzucone frisbee może przelecieć nawet kilkaset metrów. Dog Frisbee jest sportem polegającym na rzucaniu przez człowieka dyskiem, którego najczęściej i najefektowniej pies łapie w locie.Dog Frisbee dzielimy na kilka kategorii:
*Superminidistanse - w którym to na specjalnie wyznaczonym polu pies aportuje dysk. Strefa łapania podzielona jest na pola, z których każde jest punktowane inaczej. Im dalej rzucimy tym więcej punktów. dodatkowo pies otrzymuje 0,5 pkt gdy złapie dysk z oderwanymi wszystkimi 4 łapami od ziemi, czas konkurencji wynosi 90 sekund.
*Dogdartbee - polega na rzucaniu talerzyka tak aby pies złapał w odpowiedniej strefie, bardzo podobne do popularnych "rzutek
*Timetrial - polega na wykonaniu dwóch 20-metrowych rzutów, złapanych przez psa, w jak najkrótszym czasie.
*Longdistance - polega na wykonaniu jak najdłuższego rzutu.
*Freestyle - tutaj człowiek pokazuje różne techniki rzutów a pies różne chwyty, a wszystko to jest zebrane w zgrabny układ z muzyką. Podczas występu przewodnik rzuca maksymalnie 10 talerzykami, a czas konkurencji to nie więcej niż 2 minuty. Liczy się zarówno skuteczność, jak i zgranie danej pary, technika i ilość rozmaitych rzutów. W skład takiego występu wchodzą odbicia od ciała przewodnika (vaults), przeskoki przez ciało (overs), salta (flips) oraz różne inne elementy np multipledog catchzigzakpassing itp. Freestyle jest podzielony na open -dla zaawansowanych,starters dla początkujących, young dog dla psów od 9-18 miesięcy - w tej konkurencji zabronione są wysokie skoki, salta i odbicia od ciała.
       
 W kolejnych tekstach postaram się opisać jak sie do poszczególnych sportów zabrać, jak co i ile razy w tygodniu trenowac, czym jest regeneracja,jakie suplementy będą odpowiednie, jak karmic psy o zwiekszonej aktywności itd. itp.Wiec jeśli interesuje was ten temat zapraszam do regularnej lektury bloga.A tymczasem życzymy wszystkim czytelnikom miłego i aktywnego weekendu !!!          






















.

















2 komentarze

  1. Wraz z wiosną budzi się w nas ta motywacja do sportów. My zaczniemy treningi agility pod okiem trenera, a tak to w wolnym czasie sobie frisbujemy oraz chodzimy na długie spacery. Świetne zdjęcia :)
    Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje ,fotografia to moje hobby...
      Tak to prawda, gdy budzi sie wiosna to i w czlowieku budzi sie jakas energia, ktora przez zime byla uspiona ;)

      Usuń